Early Childhood Center Faculty

Parent-Child Teacher (Chickadee Class)
Lillyan Fernandez

Pre-K Lead Teacher (Moon Class)
Mary Milkovie

Pre-K Lead Teacher (Honeybee Class)
Mary Cryderman

PreK Lead Teacher (Bluebird Class) & Parent-Child Teacher (Chickadee Class)
Dzvinka Hayda

PreK Lead Teacher (Rose Class)
Maria Williams

Kindergarten Lead Teacher (Rainbow Class) &
Early Childhood Center Director
Helena Mitchell

Early Childhood Assistants & Extended Care Staff
Johanna Berger
Claire Cirocco
Jade Fearn
Rachel Gaddy
Emily Gustafson
Christine Hartwig
Grace Halloran
Ntombi Honablue
Mary Kate Huffman
Erin Kanzig
Ursula Lord

Grade School Faculty

First Grade Teacher
Justin Trombly

First Grade Assistants
Ursula Lord

Second Grade Teacher
Benjamin Linstrom

Third Grade Teacher
Linda Williams

Fourth Grade Teacher and Faculty Chair
Diane Reed

Fifth Grade Teacher
Dianna Guldi

Sixth Grade Teacher and College Chair
Sarah Addae

Seventh Grade Teacher
Arlene Cornier

Eighth Grade Teacher
Simone Shurney

Pedagogical/Therapeutic Eurythmist
Susann Herb-Eddy

German Teacher
Erica Brehmer

Spanish Teacher and 6-8 Math Support
Sierra Cain

Educational Support Chair & 1st Grade Handwork Teacher
Julia Baryo

Educational Support Teacher
Candyce Sweda

Educational Support Teacher
Ursula Lord

Educational Support Teacher
Lori Cataldo

Physical Education Teacher
Mark Honey

Music Teacher - (Band)-Grades 5-8
Pamela Michael

Music Teacher - (Strings) Grades 3-8
Alexandria Way

Art & Woodworking Teacher - Grades 4-8
Sasha Roberts-Levi

Handwork Teacher - Grades 2-8
Ashley Welser

Substitution Coordinator
Charmaine Paulson

Lyrist
Nancy Carpenter

Administrative Staff

Administrator
Linda Brooks

Business Manager
Peggy Halloran

Enrollment and Outreach Director
Charis Calender-Suemnick

Development Director
Letitia Maxwell

Facilities Manager
John Zettner

Administrative Assistant & After School Program Coordinator
Gretchen Gruenburg

Business & Enrollment Assistant
Katherine Feldhouse

Wellness at Waldorf Coordinators
Jade Fearn
Katherine Feldhouse

Facilities Assistant
Joseph Rohrer

Samantha Dardas
Extended Care & Camps Coordinator

Board of Trustees

Amelia Wilhelm
Co-Founder, Detroit Waldorf School

Vicki Myckowiak, Board President
DWS Alumni Parent

Siân Owen-Cruise, Vice President & Secretary
RSSAA High School Administrator

Thom Linn, Treasurer
DWS Alumni Parent

Mary Jo Oresti, Correspondence Secretary
Anthroposophical Representative

Mike Gratsch, Community Member
DWS Alumni Parent

Meghan McInnis, Community Member
DWS Parent

Mae Nordin, Community Member
DWS Parent

Maria Sabatini, Community Member

Sarah Addae, College Chair
DWS Class Teacher

Diane Reed, Faculty Chair
DWS Class Teacher

Linda Williams, Ph.D.
DWS Class Teacher

Linda Brooks (ex officio and non-voting)
Administrator, Detroit Waldorf School